+90 222 222 00 19

Duman Tahliye Damperi

Duman kontrol ve tahliye sistemlerinin gerçekleşmesini sağlayan ve yangın güvenliğinde önemli bir rolü olan duman damperlerinin satışı, montajı, süpervizörlüğü ve bakımları, firmamız tarafından gerçekleştirilmektedir.

 

Duman damperleri yangın ihbar ve söndürme sistemlerinde duman atım kısmının önemli bir parçasıdır. Yangın anında kaçış noktalarının ve hayati önem taşıyan alanların dumandan arındırılmasında doğrudan duman damperlerinin işlevi vardır. Bazı duman damperleri kirli hava ile temiz havanın yer değiştirmesini de sağlarlar.

 

Yangın anında duman damperlerinin en az 30 dakika çalışır durumda olması gerekmektedir. UPS ya da şebeke enerjisi ile desteklenen damperler, elektrik kesintisi anında kendi özgün akülerinden beslenmeye başlarlar.

Image 1 Image 2

Duman tahliye sisteminin avantajları

  • Kurulumu hızlı ve kolaydır. Mil menteşeleri bakım gerektirmez.Tüm bileşenleri AIMgSi5 alüminyum profilden üretilmiş olup, korozyona dayanıklı ve yüksek mukavemet sağlar.Aerodinamik yapıya sahip yağmur kanalları sayesinde verimli bir yağmur suyu drenajı sağlar.Profesyonel contalama sistemi minimum ısı kaybını ve maksimum ses yalıtımı sağlar.Kullanım amacına göre opsiyonel sensörleri vardır. (yangın, CO2 tüplü, duman, yağmur, rüzgar vs.)
    Alman yangın normlarının öngördüğü duman tahliye açıklığı minimum 100cmx100cm’den başlar ve duman tahliye sistemlerinin kasası en az 30cm yüksekliğinde olmalıdır. Çatılarda kullanılan duman tahliye sistemlerinin adetleri binanın olabilecek yangın riskine göre Eskişehir Sağdıç Makina Metal Havalandırma' nın uzman ekspertiz ekibince hesaplanır. Duman tahliye sistemi piyasada duman tahliye kapağı, duman damperi, havalandırma kapağı, havalandırma kapak sistemleri, çatı çıkış kapağı, çatı çıkış sistemleri, alüminyum kapak gibi çeşitli isimlerle de adlandırılmaktadırlar.

 

Image 3 Image 4 Image 5
Image 7 Image 8 Image 6